Elementy Oświetlenia

Dobre oświetlenie jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy samochodem. Podróż w nocy, w deszczu lub we mgle nie należy do komfortowych warunków jazdy. Ciężko w takich warunkach zauważyć na czas przeszkodę i uniknąć groźnego wypadku. Dlatego tak ważne są sprawne elementy oświetlenia w naszym samochodzie.

oswietlenie auta

W dzisiejszych modelach samochodu najczęściej stosowane są żarówki halogenowe, które dają o wiele więcej światła od zwykłych żarówek stosowanych do lat 60. Halogeny są o wiele mocniejsze i trwalsze od swoich poprzedniczek.

Innym oświetleniem stosowanym w nowoczesnych autach są reflektory soczewkowe. Są one znacznie mniejsze od reflektorów halogenowych. W takich reflektorach soczewka kulista skupia wiązkę światła na najistotniejszych elementach oświetlenia drogi.

W reflektorach ksenonowych klasyczną żarówkę zastąpiła lampa wyładowcza. Ponadto bardzo częstym rozwiązaniem zastosowanym w tym typie reflektorów jest zamontowany spryskiwacz do czyszczenia jego powierzchni. Lampy wyładowcze są obecnie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ emitują światło podobne do dziennego.

Dzięki oświetleniu adaptacyjnemu lampy wyładowcze stały się jeszcze skuteczniejsze, ponieważ ruchoma wiązka światła oświetla najważniejsze elementy otoczenia, a dodatkowo dopasowuje się do ruchu kierownicy oraz ukształtowania pionowego drogi.

Kolejnym rodzajem oświetlenia są lampy LED. Do niedawna stanowiły tylko element pomocniczy w oświetleniu auta, ale coraz więcej producentów pracuje nad wprowadzeniem ich jako samodzielny reflektor. Oświetlenie typu LED zużywa mniej energii, a co za tym idzie zmniejsza zużycie paliwa.

Jednak najważniejszym elementem oświetlenia auta są żarówki. To od nich zależy widoczność na drodze, ale również samopoczucie kierowcy. Najlepsze żarówki to takie, które emitują światło podobne do dziennego.

Aby mieć pewność, że oświetlenie naszego auta tworzy w pełni bezpieczne warunki jazdy, należy wybierać wyłącznie produkty sprawdzonych producentów, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym.